-کلینیک رواندرمانی و مشاوره دکتر دارابی

-تلفن 44030719

با خیانت همسر چه باید کرد؟

  •  

با خیانت همسر چه باید کرد؟

مقدمه


مـتـوجه مـي شويد که همسرتان خيانتکار و بي وفا است. ايـن امر شما را واقعا ناراحت کرده و ضربه سختي به شمـا وارد مي سازد. تصـور مي کرديد که ازدواج سبب مي شود تا همسرتان ديگر هيچ گاه به خود اجازه بدعهدي و خيانت ندهد، اما کارها مطابق ميل شـما پيـش نـرفـت. هنوز هم زمـانيـــکه ياد کارهايي که او انـجام داده است، مي افتيد، احساس ناراحتي ميکنيد. چـگونـه مـي تـوانيد آزار و اذيـت ها را به دست فراموشي سپرده، همسر بي وفاي خود را ببخشيد و زندگي مشترک خود را از خطر نابودي نجات دهيد؟ امارها نشان میدهد که در طول زندگی مشترک برخی از همسران مرتکب خیانت به همسر خود میشوند .البته در ایران اماری در این خصوص در دست نیست و به نظر میرسد که این عمل در مردها بیشتر از زنان است .امارهای موجود در سایر کشورها میزان خیانت را بالا نشان میدهد که در هر دو جنس مشاهده میشود که البته در مردها باز هم بیشتر است .
خیانت همسر  یک امر پیچیده و در عین حال دو طرفه است. لذا باید بدانید که شما هم در این مورد نقش دارید . نقش خودرا در این مورد وارسی کنید  مثل بی توجهی عاطفی یا عدم ارضای جنسی و مشکلات در روابط بین فردی و مواردی مشابه .خیانت میتواند عاطفی یا ج ن سی باشد .تحقیقات نشان میدهد که برای زنها خیانت عاطفی و برای مردان خیانت ج ن سی نا بخشودنی تر و تحمل ان سخت تر است .معمولا زندگی زناشویی که با خیانت روبرو  میشود دیگر  طراوت و شادابی قبل را نخواهد داشت مگر اینکه طرف رابطه شما از ظرفیت روانی بالایی برخوردار باشد  و خود را نیز در این اتفاق سهیم بداند . به فرد خیانتکار اجازه جبران اشتباهی را که مرتکب شده است را بدهید و بگویید اگر این خیانت تکرار شود شما به این زندگی خاتمه خواهید داد که البته حتما قبل از اقدام به این عمل با یک روانشناس یا مشاور با تجربه و کاردان مشورت داشته باشید  .موارد زیر هم میتواند کمک کننده باشد.پیروز باشید.
۱- نبايد عکس العمل آني از خود نشان دهيد و يکمرتبه به دليل بدعهدي همسرتان تصميم بگيريد که از او جدا شويد. شما نيازمند کمي زمان هستيد تا مسائل ديگر را نيز زير و رو کنيد. نبايد به طور خاص تمام توجه خود را به خيانتي که از او سر زده معطوف کنيد.

۲- بايد قبول کنيد که احساس خشم، عصبانيت، شک و ترديد، شوکه شدن، آشفتگي، ترس، درد و رنج، افسردگي، و پريشاني براي فردي که شاهد خيانت همسرش بوده کاملا نرمال است.

۳- اين مشکل باعث به وجود آمدن برخي مشکلات فيزيکي در فرد مي شود از قبيل حالت تهوع و استفراغ، اسهال، مشکلات مربوط به خواب (بي خوابي و يا پر خوابي)، لرزش، اختلال حواس، کم غذايي و کم اشتهايي. سعي کنيد در اين حال بيش از پيش از خود مراقبت کنيد.

۴- خودتان را وادار کنيد تا غذاهاي سالم مصرف کنيد، طبق برنامه پيش برويد، به اندازه کافي استراحت کنيد، هر روز ورزش کنيد، به اندازه کافي آب بنوشيد و تفريح داشته باشيد. ايجاد تعادل، بهترين راه حل، براي مبارزه با آسيبي است که به شما وارد شده است.

۵- خنديدن کاملا طبيعي و نشان دهنده سلامت فرد است. فيلم يا سريال هاي تلويزيوني خنده دار تماشا کنيد و مقداري از وقت خود را با افرادي صرف کنيد که خنده بر روي لب هاي شما مي اورند. زندگي بدون اينکه توجهي به قلب هاي شکسته و خيانت هاي همسران داشته باشد، همچنان در حال پيش رفتن است.

۶- گريه کردن نيز يک امر کاملا طبيعي است. اگر خود به خود گريه نمي کنيد، مي توانيد آهنگ هاي غمگين گوش کنيد و يا به تماشاي فيلم هاي تراژيک بنشينيد.

۷- براي خود يک ژورنال درست کنيد. تمام افکار و احساساتي که به شما به دليل خيانت و بي وفايي همسرتان دست مي دهد را بر روي کاغذ يادداشت کنيد.

۸- با همسر خود در مورد بدعهديش صحبت کنيد. تمام سوال هايي که به ذهنتان ميرسد را بپرسيد. شايد با اين کار به اين نتيجه برسيد که همسرتان هنگام ارتکاب به اين کار، اصلا فکر نمي کرده که به شما خيانت مي کند.

۹- با یک روانشناس یا مشاور ملاقات داشته باشید . سعي نکنيد تا به تنهايي از پس اين مشکل برآييد. هم شما و هم همسرتان پيش از اينکه مجددا رابطه جنسي بدون محافظت با هم برقرار کنيد، بايد تحت آزمايش HIV (ايدز) و تست ساير بيماري هاي آميزشي قرار بگيريد(در صورت خیانت جنسی ).
 

۱۰- نبايد ضربه روحي وارده را پنهان کنيد. با فرزندانتان صادق باشيد؛ اما لازم نيست جزييات مشکل را نيز براي آنها شرح دهيد. قسم هايي نخوريد که بعدها نتوانيد به آنها عمل کنيد. تنها چيزي که بچه ها بايد بدانند اين است که حال شما رفته رفته رو به بهبودي خواهد رفت.

۱۱- سعي نکنيد اين بازي، که چه چيز و يا چه کسي مسبب بروز چنين فاجعه هاي شده است را شروع کنيد. با اين کار صرفا انرژي خود را تلف مي کنيد. در اينصورت فقط مي توانيد نفر سوم را سرزنش کنيد و خودتان خوب مي دانيد که هيچ چيز درست نخواهد شد.

۱۲- اگر بيش از اندازه عصباني باشيد، بر سر مسائل کوچک داد و بيداد راه بيندازيد، احساس کنيد که بر روي طناب باريکي در حال راه رفتن هستيد، و زماني که به ياد بدعهدي همسر خود مي افتيد، عکس العمل هاي شديد فيزيکي از خود نشان دهيد، بي شک دچار استرس پس از سانحه یا پی.تی.اس.دی. شده ايد و بايد هر چه سريعتر به یک متخصص  مراجعه کنيد.

۱۳- انتظار نداشته باشيد که حس آشفتگي، بي اعتمادي و عصبانيت به مجرد اينکه تصميم مي گيريد همسر خود را ببخشيد به راحتي از بين برود. از بين رفتن درد و رنج وارده از طريق خيانت، نيازمند زمان است.

۱۴- واقع بين باشيد. درآمد، سرمايه، وضعيت مسکن، و حمل و نقل خود را در نظر بگيريد. اگر تصميم به خاتمه زندگي زناشويي خود مي گيريد بايد ببينيد که آيا جايي براي زندگي کردن داريد و منبع درامدي داريد که از آن طريق بتواند نيازهاي اوليه تان را مرتفع سازيد.


کلمات کلیدی=بی وفایی همسر و همسران-مشاوره در باره طلاق-مشاوره و روان درمانی-دکتر روانشناس-دکتر روانشناس بالینی در تهران -دکتر مشاوره و روانشناسی در تهران-دکتر روان شناس و روان درمان-روان درمانگری-متخصص روان شناسی-متخصص مشاوره و روان درمانی.مرکز مشاوره ازدواج-دکتر مشاوره ازدواج در تهران-دکتر هیپنوتیزم در تهران-دکتر روانشناسی بالینی و مشاور در تهران-هیپنوتیزم در مانگر در تهران-هیپنوتیزم و هیپنوتراپی-سایت روانشناسی و هیپنوتیزم- 


+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۸/۰۴/۱۲ساعت 15:32  توسط دکتر جعفر دارابی( استاد دانشگاه ).  |